środa, 15 czerwca 2016

Zapiekanka jajeczna z makaronem

Lubicie zapiekane obiady? ja bardzo i od czasu do czasu sobie na nie pozwalam...I właśnie pomiędzy wyjazdami urlopowymi zasmakowałam w takiej oto zapiekance..


Składniki na 2 porcje:

szklanka makaronu suchego penne
6 sztuk oliwek
2 łyżki kukurydzy u mnie mrożona
świeże liście szpinaku
pierś z kurczaka
3 jajka 3 łyżki mleka
zioła i przyprawy
1 łyzka oliwy


Makaron gotujemy al dente. Pierś z kurczaka marynujemy w ziołach . pozostawiając na jakiś czas w lodówce. Następnie gotujemy na parze lub smażymy na patelni.
Jajka oraz mleko mieszamy bardzo dokładnie ze sobą dodajemy zioła i przyprawy u mnie były to; chili, czosnek, bazylia, cząber, sól himalajska, pieprz, słodka papryka.Dodajemy posiekane oliwki, kukurydzę i liście szpinaku.

Makaron przekładamy do dużych kokilek zalewamy masą jajeczną na wierzch układany posiekaną pierś z kurczaka. zapiekamy około 25 min w tem 180 st.








KILKA SŁÓW O SZPINAKU:


Zawiera dużo witaminy K, karotenoidów: beta-karotenu, czyli prowitaminy A i luteiny, a także witamin B2, B6, folianów i składników mineralnych: potasu, magnezu, wapnia, żelaza, manganu. Jest mało kaloryczny, zdrowy i smaczny. Szpinak trafia na listy rankingowe najwartościowszych warzyw (ang. „superfoods”), a naukowcy coraz bardziej go doceniają. Komu polecać szpinak? Wszystkim, którym zależy na mocnych kościach i zdrowym układzie krążenia, zwłaszcza osobom zagrożonym osteoporozą i miażdżycą – bo dostarcza witaminy K. Komputerowcom i seniorom ze względu na wysoką zawartość luteiny, karotenoidu dominującego w plamce żółtej oka.

 Porcja ugotowanego szpinaku (filiżanka, 180 g) pokrywa ponad 1100% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. Szpinak ma też dużo beta-karotenu, z którego w organizmie powstaje witamina A (370% zapotrzebowania). W podanej wyżej ilości szpinaku jest też: 263 mcg pochodnych kwasu foliowego (66%), 17 mg witaminy C (29%), 0,42 mg B2 (25%), 0,44 mg B6 (22%) oraz składniki mineralne: 1,68 mg manganu (65%), 156 mg magnezu (39%), 6,4 mg żelaza (36%), 145 mg wapnia (25%), 839 mg potasu (24%) 
Witaminy K potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego, ale też serca i układu krążenia. Wapń powinien być wiązany w kościach, a nie odkładać się w arteriach prowadząc do ich zwapnienia. Dlatego w profilaktyce miażdżycy i osteoporozy cenny jest… szpinak; również dlatego, że dostarcza wapnia i magnezu z witaminą B6. Białka MGP, których funkcje są zależne od witaminy K, odgrywają ważną rolę w zapewnieniu elastyczności naczyń krwionośnych, a defekty w ścianach naczyń mogą być przyczyną powstawania żylaków.
Nie wszyscy mogą go jeść. Surowy szpinak ma dużo szczawianów, które są niewskazane dla osób cierpiących na dnę moczanową, reumatyzm, kamienie nerkowe lub żółciowe. Większość szczawianów można usunąć obgotowując szpinak przez 1-3 min w dużej ilości wody. Zielone liście szpinaku wyglądają pięknie na talerzu, ale smaczne dania można też przyrządzić z zamrożonej miazgi. Zamrożony szpinak nie traci wartości odżywczych. Niestety, liście szpinaku magazynują pestycydy, najlepiej szpinak kupować z organicznych plantacji lub posiać w przydomowym ogrodzie.


wiadomości pochodzą ze strony http://naukadlazdrowia.pl/szpinak-fakty-i-mity#bibliografia


2 komentarze :

Unknown pisze...

Uwielbiam szpinak! Dodaję go wszędzie, gdzie tylko się da <3 :)
www.missplanner.pl

Ada pisze...

Jeżeli robię już jakąś zapiekankę, to najczęściej jest z makaronem. Inne zapiekanki to już dla mnie nie to samo. Ta zapiekanka posiada wszystko co lubię, na pewno przypadłaby mi do gustu :)

© Moje życie po trzydziestce , AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena